תמרורי אזהרה והתראה מאפשרים נהיגה בטוחה ומונעים תאונות דרכים. אפשר להבחין בין סוגים שונים של תמרורים מן הסוג הזה לפי ארבעה קריטריונים מרכזיים:
צורת התמרור וצבעו – ההבחנה הבולטת ביותר היא על פי צורת התמרור וצבעו. אזהרה מסומנת ברוב התמרורים בצורה של משולש עם מסגרת אדומה. גב כל התמרורים הנו אפור והם מוצבים לפי דרישות משרד התחבורה והגופים הרלוונטיים.
מספר התמרור – נהגים לא אמורים לזכור את מספרם של התמרורים. המספרים משמשים בעיקר נבחנים בקורסי נהיגה אך יש להם גם משמעות בירוקרטית. מספר התמרור מלווה באות א'.
פירוש התמרור – הפירוש של התמרור נבחן בהתאם לרמת הזהירות והבטיחות הנדרשת בכביש. התמרור יכול להזהיר מפני כביש משובש, עקומה חדה שמאלה או ימינה, עקומת עקלתון שמאלה או ימינה, עקומה ימינה ואחר כך שמאלה או להיפך, כביש הולך וצר, גשר צר, עבודות בדרך, צומת הצטלבות, צומת קמץ ימינה או שמאלה, צומת מדורג, מעגל תנועה, רמזור, התמזגות של כביש שבו זכות קדימה עם דרך צדדית מימין או משמאל, התמזגות עם כביש בו זכות קדימה ללא פניה שמאלה או ימינה, גודש תנועה, מפגש מסילת ברזל, רכבת קלה חוצה, אבנים מתדרדרות, התקרבות למפגש מסילת רכבת, ירידה מסוכנת, סכנת החלקה, מעבר חצייה להולכי רגל, הולכי רגל בקרבת מקום, תנועה דו סטרית, רעש מטוסים מנמיכי טוס ועוד. יש גם תמרור הקובע כי מדובר על מקום מסוכן שלגביו לא נקבע תמרור מיוחד. עם זאת, תיאור הסכנה מצוין בשלט אחר מסוג מספר א-43.
אופן הצבה – רוב התמרורים מוצבים בצד הימני של הדרך או משני צידי הכביש. מיקום התמרור הנו חיוני לעדכון הנהגים ואזהרתם מפני הצפוי.
משולש-תמרור

תמרורי אזהרה לא משולשים

יש כמה תמרורי אזהרה המוצבים בצורה שאינה משולש. כדאי להכיר את התמרורים הללו על מנת להבין את חשיבותם בכביש. תמרור א-41 לדוגמא הוא תמרור מרחק. הוא מוצב מתחת לתמרור אחר ובמקום בו מבוצעות עבודות בדרך הוא צבוע באותיות בצבע שחור על רקע כתום. מנגד, תמרור א-42 מציין אורך קטע. גם הוא נראה כמו מלבן, מוצב מתחת לתמרור אחר ובמקום בו מתבצעות עבודות בדרך האותיות שלו נצבעות שחור על רקע כתום. תמרור א-43 מיועד עבור אזהרה, הוריה או איסור. למסר המופיע על גביו אין תמרור בלוח התמרורים ובמידה והוא מוצב מתחת לתמרור אחר, יחול עליו האמור בו בתוספת התמרור שמעל.
תמרור א-44 וגםתמרור א-44א-פ הם תמרורים להודעה. תמרורים אלו מוצבים מתחת לתמרור אחר או מעליו,עם אותיות בצבע שחור ועל רקע כתום כאשר מתבצעות עבודות בדרך. בקטגוריה זו שלתמרורים כדאי לכלול גם את תמרור א-45. זהו תמרור המציג הודעה המיועדת לפונה בכיווןהחץ. התמרור ממוקם מעל או מתחת לתמרור אחר ואותיותיו נצבעות בצבע שחור על רקע כתוםאם מבוצעת במקום עבודה בדרך.
תמרורי אזהרה

האם תמרורי אזהרה הם החשובים ביותר?

לוח התמרורים של מדינת ישראל מכיל סוגים שונים של תמרורים. מלבד תמרורי אזהרה ישנם גם תמרורי הורייה, תמרורי מודיעין, סימון על פני הדרך, רמזורים, תמרורי בקרת נתיבים וסימני עזר בדרך. קשה להצביע על חשיבות של תמרורים מסוימים על פני אחרים והכל יחד יוצר את תשתית התחבורה הבטוחה עבור הציבור הרחב.
חברת סימנים בע"מ גאה להציב תמרורים על כל כבישי הארץ. החברה מתמחה בסימון כבישים, צביעתם והצבת תמרורים איכותיים, עמידים ואמינים המיוצרים לפי דרישות משרד התחבורה והתקנות המופיעות בחוק.

לקטגוריית תמרורים לחצו כאן

צרו עמנו קשר למידע נוסף: